İlçelerKaratay

BAŞKAN HASAN KILCA’DAN ŞEB-İ ARUS HAFTASI MESAJI

KILCA: HZ. MEVLANA BİR GÖNÜL MİMARI, BİR SEVDA VE SADAKAT MİHVERİDİR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 7-17 Aralık tarihleri arasında “İhsan Vakti” gerçekleştirilecek olan “747. Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri” haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Hz. Mevlana’nın bütün dünyaya olarak miras bıraktığı sevgi ve hoşgörünün maneviyat ve insanlığın birliği için eşsiz imkânlar sunduğuna vurgu yapan Başkan Hasan Kılca, “Hz. Mevlana bir gönül mimarı, bir sevda ve sadakat mihveridir” dedi. 

Türk ve İslam dünyasının en büyük mutasavvıf, şair ve düşünürlerinden biri olan Hz. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıldönümü ve Uluslararası Anma Törenleri Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Hz. Mevlana’nın bir gönül mimarı, bir sevda ve sadakat mihveri olduğunu söyledi.

Başkan Hasan Kılca, yayımladığı mesajında Hz. Mevlana’nın, bu aziz ve kadim vatan topraklarında yaşamış sayısız arif, alim, tasavvuf ehli, ilim ve irfan kutbu büyüklerimizden biri olduğunun altını çizdi. 

HZ. MEVLANA, İNSANLIĞA BIRAKTIĞI İZLERİYLE KIYMETLİ YERİNİ KORUYACAKTIR

“Ölüydüm, dirildim; ağlayıştım, gülüş oldum” diyen ve “Batmayı gördün ya, doğmayı da seyret” şeklinde insanlığa umut aşılayan Hz. Mevlana’nın 13. asırda Türk-İslam medeniyetinin üzerine güneş gibi doğduğunu kaydeden Hasan Kılca, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana; sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün eşsiz sembollerinden biridir. ‘Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol’ düsturuyla insanlığı dürüstlüğe, doğruluğa çağıran Hz. Pir, sevgi ve dürüstlük hayat felsefesiyle asırlardır tüm dünyayı ışığıyla aydınlatmaya devam etmektedir. Hz. Mevlana, İslam’ın temelinde yer alan hoşgörü anlayışını hem kendi döneminde yaşamış hem de sonrasında yaşayan insanlara bıraktığı izleriyle bu dünyada her zaman kıymetli yerini de koruyacaktır.”

KARATAY’IMIZDAN VERİLECEK MESAJLAR DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA YAYILACAK VE DÜNYA BARIŞI İLE İNSANLIĞIN HUZURUNA KATKI SAĞLAYACAK 

Hazreti Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin bu yıl Koronavirüs salgını dolayısıyla “yeni normal” hayata uygun olarak gerçekleştirileceğini hatırlatan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, asırlardır olduğu gibi bu yıl da Hz. Mevlana’nın mesajlarının dünya barışın ile huzuruna katkı sağlayacağına inandığına vurgu yaptı. 

Başkan Hasan Kılca, mesajını şu sözlerle tamamladı: “Her yıl 7-17 Aralık’ta düzenlenen Hz. Mevlana’yı Anma Törenleri, bu sene Kovid-19 salgını dolayısıyla sadece 7 Aralık Pazartesi ve 17 Aralık Perşembe günleri yapılacak. Törenlerin bu yılki teması ‘İhsan Vakti’ olarak belirlendi. Bu yıl sadece iki program gerçekleştirilecek ama inanıyorum ki asırlardır olduğu gibi bu yıl da Konya’dan Hz. Mevlana’nın metfun olduğu Karatay’ımızdan verilecek mesajlar yine dünyanın dört bir yanından milyonlarca insana ulaşacak, yayılacak bu mesajlar, dünya barışı ile insanlığın huzuruna önemli katkılarsağlayacaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle İslam dünyasının yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve mutasavvıflardan biri olan Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi vuslatının 747. yılında rahmet ve minnetle yâd ediyor, onun şahsında ilmi ve irfanıyla gönüllerimize ışık tutan bütün manevi rehberlerimize de bu vesileyle Allah’tan rahmet diliyorum.”

Habere Ait Görsel İçerikler

Habere Ait Görsel İçerikler

Konya'dan Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu