İlçelerMeram

BAŞKAN KAVUŞ KÜÇÜK BERİL VE EYMEN İLE SOKAK HAYVANLARINI BESLEDİ

BAŞKAN KAVUŞ; “SOKAK HAYVANLARINI BİRER EMANET OLARAK GÖRÜYOR VE EMANETE SAHİP ÇIKIYORUZ”

 

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, hayvan sevgisi ile ilgili çizdiği resimleri belediyenin sosyal medya hesaplarında paylaşan küçük Beril, kardeşi Eymen ve kendi kızı Özge ile birlikte sokak hayvanlarını sevip beslenme odaklarına mama ve su bıraktı. Sokak hayvanlarını da kendilerine emanet olarak gördüklerini ve bu emanete en iyi şekilde sahip çıkmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Kavuş, bu güzel bilinç ve farkındalığın yeni nesillerde de olmasını arzuladıklarını söyledi.   

 

Başkan Mustafa Kavuş, Meram Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından sokak hayvanları için yaptığı paylaşımların altına hayvan sevgisini anlatan resimler atan 7 yaşındaki Beril, kardeşi Eymen ve kendi kızı Özge  ile birlikte ilçe genelinde bulunan beslenme odaklarına mama bıraktı, suları tazeledi ve odaklardan beslenen hayvanları sevdi.

 

                BAŞKAN KAVUŞ; “CAN DOSTLARIMIZA NEREDEYSE HAFTANIN 6 GÜNÜ MAMA BIRAKIYOR SULARINI TAZELİYORUZ”

 

Meram Belediyesi olarak, daha yaşanabilir ve tüm canlıların daha fazla mutlu olduğu bir ilçe olması adına her konuda gösterdikleri özen ve ihtimamı sokak hayvanları içinde aynı özenle gösterdiklerini belirten Başkan Mustafa Kavuş, özellikle pandemi ve sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemlerde bu noktada çok daha fazla hassas davrandıklarını kaydetti. Meram’da 55 adet kedi-köpek beslenme odağı bulunduğunu belirten Başkan Mustafa Kavuş, “Normal zamanlarda haftada 3 ya da 4 gün besleme yapıyorduk. Sokağa çıkma yasaklarında da her gün bu odaklara mama bırakıyor, suları tazeliyoruz. Böylece neredeyse haftanın 6 günü can dostlarımızı besliyoruz. Bugüne kadar beslenme odaklarına 22 bin 500 kilo köpek, 5 bin kilo da kedi maması bıraktık. Yaralı ya da hasta 500 dostumuzu ameliyat ederek yaralarından ve hastalıklardan kurtardık. Bunun yanında sahipsiz hayvanların sahiplendirilmesi var. Bunu Büyükşehir Belediyemizle birlikte çözüyoruz. Sefaköy yakınlarında bulunan barınakta 1300 sokak hayvanına bakıyoruz. Burada dostlarımızın bakımını ve aşılarını yapıyor aldığımız mahalleye yeniden bırakıyoruz” diye konuştu.

 

                BAŞKAN KAVUŞ; “ONLARI EMANET OLARAK GÖRÜYOR VE EMANETE EN İYİ ŞEKİLDE SAHİP ÇIKMAYA GAYRET GÖSTERİYORUZ”

 

Sokak hayvanlarına kanunen barınakta en fazla bir ay bakılabildiğini hatırlatan Başkan Mustafa Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu kanuni bir zorunluluk. Barınakta sürekli bakamıyoruz. Ama hastalığı veyahut yarası varsa o ayrı. Bakımları yapıldıktan ve vatandaşa verebileceği zarar bertaraf edildikten sonra nereden alındıysa oraya bırakıyoruz. Bu nedenle biz kurum olarak iki arada bir derede kalıyoruz. Sokak hayvanlarına sürekli bakmamızı ve ilgilenmemizi isteyen hayvanseverlerle, hayvanların kendilerine ya da çocuklarına zarar vereceğini düşünenlerin arasında.  Hayvanseverler ile hayvanlardan şikayet edenlerin baskısı arasında kalıyoruz. Biz bu vakıaya sadece bir yükümlülük olarak değil insani olarak ta bakıyoruz. İnsan ve Müslüman olmanın gereğini yerine getirerek bu noktada olabildiğince hassas davranmaya çalışıyoruz. Anadolu insanı bu noktada hassastır, bizde hassasız. Kanunun emrettiği ve insan olmanın gerektirdiği şekilde davranıyoruz. Onları da kendimize birer emanet olarak görüyor ve emanete en iyi şekilde bakmaya çalışıyoruz.”

 

                BAŞKAN KAVUŞ; “BU HASSASİYETİN TEMELİ ÇOCUKLARIMIZDA DA BİLİNÇ VE FARKINDALIK OLUŞTURMAK”

 

                7 yaşındaki Beril’in, Meram Belediyesi sosyal medya hesaplarından sokak hayvanları için yapılan paylaşımın altına çizdiği resimleri atarak küçük yaşına rağmen hayvanlar için gösterdiği farkındalık sebebiyle daha önce kendisine ve ailesine bir söz verdiğini belirten Başkan Kavuş, bu sözü yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Beril, kardeşi Eymen ve kendi kızı Özge’yi de alarak ilçe genelinde bulunan kedi-köpek beslenme odaklarına mama ve su bırakan Başkan Mustafa Kavuş, “Bugün biz de üzerimize düşeni ailelerimizle birlikte yapmaya çalıştık. Asıl amacımız bu noktada tüm çocuklarımızda bir bilinç ve farkındalık oluşturmak. Bu bilinç için çok güzel bir örnek oldu bugün gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik. Hepimizin bu noktada hassasiyet göstermesi ve sokaktaki canlara sahip çıkması gerekiyor. Biz onlara sahip çıktıkça onların bize zarar vermeyeceklerini de unutmamamız gerekiyor. Çünkü her güzellik sevgi ile ortaya çıkıyor.   Özellikle sokağa çıkma yasağı günlerinde hassasiyetlerimizi artırmamız gerekiyor.  Bizim kurum olarak yetişemediğimiz, eksik kaldığımız zamanlarda sokak hayvanları konusunda hassasiyet gösteren tüm hayvanseverlere de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Oluşturulma Tarihi : 07.12.2020

Konya'dan Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu