Eğitim

Evde Kalmak, E-Ticareti Arttırdı

COVID-19’dan önce internet alışverişi, günlük hayatımıza bu kadar yerleşmemişti. Hatta, birkaç on yıl önce, online alışveriş, tıpkı internetin kendisi gibi bir yenilikti. COVID-19, hayatımızın birçok alanında, alışveriş alışkanlıklarımız da dâhil, radikal değişikliklere neden oldu. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Kamola Bayram, COVID-19 salgınının tüketici davranışlarına etkisini değerlendirdi.

“Sosyal Uzaklaşma E-Ticarete Yansıdı”

KTO Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Kamola Bayram, tüketicilerin satın alma davranışlarının geleneksel alışveriş alanlarından online kanallara kaydığını belirterek, “Daha önce hiç online alışveriş yapmamış veya güven sorunu nedeni ile uzak duran bireyler dahi pandemi sürecinde alternatif olmadığı için online alışverişe yöneldiler veya yönelmek zorunda kaldılar.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye bağlamında, sosyal uzaklaşma ve evde kalmanın e-ticareti artırdığını kaydeden Bayram; Ticaret Bakanlığı’nın rakamlarına istinaden, 2019 yılının aynı dönemlerine göre 2020 Mart, Nisan ve Mayıs aylarında online gıda ve süpermarket ürün satışlarının % 420, ev temizliği, ev aletleri, çocuk bakımı gibi ürün gruplarının online satışlarının ise sırası ile % 169, % 102 ve % 86 artış gösterdiğini söyledi. Konaklama, seyahat ve havayollarının online satışlarında düşüş yaşandığını vurgulayan Bayram; “Konaklama sektörü 2020 yılında, 2019 yılına göre %80 oranında küçüldü. Seyahat ve ulaşım sektöründe ise %76 oranında düşüş yaşandı. Ayrıca havacılık sektörüne yönelik online satışlar %75’e geriledi” dedi.

“Pandemi, E-Ticaretin Gelişimini En Az 3 Yıl Öne Çekti”

Pandeminin e-ticaret üzerindeki etkilerini araştıran Bayram, “Yapılan çalışmalar gösteriyor ki; COVID-19, e-ticaretin gelişimini hızlandırmış ve gelişimini en az üç yıl öne çekmiştir. Bunun sebebi de e-ticaret tarihinde ilk kez, tüketicilerin online alışverişten başka alternatifinin olmaması olarak gösterilmiştir. Ayrıca, bu oluşan yeni alışkanlıkların COVID-19 sonrası da devam edeceğinin altı çizilmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Konya'dan Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu