Ekonomi

KSO Meclisinde ticari uyuşmazlıklarda “tahkim” uygulaması konuşuldu

Konya Sanayi Odası Ekim ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ticari uyuşmazlıkların çözümünde, ticari mahkemelere göre daha hızlı ve daha az maliyetli olan tahkim uygulamasının önemi anlatıldı.

KSO Meclis Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’in başkanlığında, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ve KSO meclis ve meslek komitesi üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen meclis toplantısına,  İstanbul Tahkim Merkezi (İSTAC) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı ile Denizli Sanayi Odası Başkanı ve İSTAC Yönetim Kurulu Başkan Vekili Müjdat Keçeci konuk oldu.

Kütükcü: “Tahkimi daha çok kullanmalıyız”

Online olarak yapılan toplantıda Konya Sanayi Odası’nın ve Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin aylık faaliyetleri hakkında bilgiler veren KSO Başkanı Memiş Kütükcü, tahkim konusuna da değinerek, tahkimin ticari uyuşmazlıkların çözümünde iş dünyası için çok önemli olduğunu söyledi. Kütükcü, “Ticari uyuşmazlıkların çözümü noktasında daha hızlı sonuçlar aldığımız ve dünyanın her yerinde geçerliliği bulunan tahkimi iş dünyası olarak bizlerin daha fazla uygulaması gerekiyor. Onun için de, bugün tahkimin sağladığı avantajları ve nasıl yararlanabileceğimizi detaylı bir şekilde dinleyeceğiz. Ben toplantımızın iş dünyamız için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Toplantıya konuk olan Denizli Sanayi Odası Başkanı ve ISTAC Başkan Vekili Müjdat Keçeci, ülkemizde tahkim uygulamasının beklenen seviyenin altında olduğunu söyledi. Keçeci, “Adli yargı sürecine göre daha ucuz olabilmesi ve konusunun uzmanı hakemlerin uyuşmazlıkları çözmesi gibi avantajları tahkimi öne çıkartmaktadır. Ülkemizde genele baktığımız zaman, iş dünyasında tahkim uygulaması beklenen seviyenin altında kalıyor. Bu durumun belki de en önemli nedeni yeterli farkındalık seviyesine ulaşılamaması, iş dünyası ve avukatlar tam anlamıyla tahkimi tanımamasıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. Akıncı’dan tahkim için sözleşme hatırlatması

İSTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı ise İstanbul Tahkim Merkezi ve tahkim uygulaması ile ilgili KSO meclis üyelerine detaylı bilgi verdi. İstanbul Tahkim Merkezi’nin iş dünyası için daha hızlı sonuç mekanizmasına sahip olduğunu belirten Akıncı, ticari uyuşmazlıkların tahkim yolu ile çözülebilmesi için yapılan sözleşmede tahkim şartı konulması gerektiğini vurguladı. Akıncı, “Tahkim, ticari uyuşmazlıkları çözmek için uygulanan bir yöntem. Uyuşmazlıkların tahkim yolu ile çözülebilmesi için yapılan sözleşmelerde tahkim şartı konulması gerekiyor. İstanbul Tahkim Merkezi’nin hakem kararları nihai ve bağlayıcıdır. Dünyanın her yerinde icra edilme gücüne sahiptir. Burada görülen davalar iş mahkemelerine kıyasla çok daha kısa sürede ve çok daha düşük bir bütçe ile çözümleniyor” ifadelerini kullandı.

Akıncı, ayrıca İSTAC’da görülen her tahkimde konunun uzmanı hakemlerce sorunun çözüme kavuşturulduğunu bildirdi.

Toplantının sonunda İSTAC Başkanı Akıncı, KSO meclis ve meslek komitesi üyelerinin sorularını cevapladı. 


Konya'dan Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu